16 lutego 2019. imieniny: Danuta, Juliana, Daniel
Czcionka:   A+ A- 
kontrast
bip
Samorządowe Przedszkole

Nowe Przedszkole w Gminie Jastrzębia

Najmłodsi mieszkańcy Gminy Jastrzębia mają już nowe przedszkole. W zeszłym roku inwestycja Gminy pod nazwą „Rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębi o pomieszczenia przeznaczone na przedszkole” została wyłoniona do dofinansowania w ramach priorytetu VII Działanie 7.2 Infrastruktura służąca edukacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej całkowita wartość projektu wyniosła 538.492,69 zł, z czego aż 75% czyli kwota 457.718,79 zł została sfinansowana ze środków EFR.

Umowę w sprawie dofinansowania podpisali Pan Wójt Gminy Jastrzębia – Zdzisław Karaś i Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Piotr Szprendałowicz.

Do istniejącego w Jastrzębi budynku Publicznej Szkoły Podstawowej, w jego północno-zachodniej części, dobudowane zostało parterowe skrzydło. Nowa część, w której zajęcia będzie mogło odbywać 60 dzieci pomieści dwa oddziały przedszkolne. Maluchy będą miały też możliwość korzystania ze specjalnie dla nich stworzonego placu zabaw, który dzięki odgrodzeniu od reszty przestrzeni będzie dla dzieci bezpieczny.

Stworzenie kompleksu oświatowego w postaci szkoły podstawowej i przedszkola jest korzystne społecznie i ekonomicznie – to nie tylko niższe koszty utrzymania obiektów, ale również szybsza aklimatyzacja przedszkolaków w środowisku szkolnym, co znacznie ułatwi im w przyszłości rozpoczęcie nauki  szkole podstawowej. Poza tym przedszkole jest szansą na aktywizację zawodową młodych matek. Będą one mogły łatwiej znaleźć pracę, wiedząc, że jest miejsce, w którym będą mogły pod dobrą opieką pozostawić swoje dzieci.

W nowo powstałym budynku mieszczą się: dwie sale, w których prowadzone będą zajęcia z dziećmi – każda sala o powierzchni 42,0 m2; dwa usytuowane bezpośrednio przy salach zajęć sanitariaty (każdy o powierzchni 12,4 m2) przystosowane do użytkowania przez dzieci, także niepełnosprawne; dwa składziki – bezpośrednio przy salach – każdy o powierzchni 3,30 m2; pokój personelu o powierzchni 18,0 m2; sanitariat; pracownia multimedialna o powierzchni 21,7 m2; szatnie dla dzieci; pomieszczenie porządkowe; sanitariat zewnętrzny; wiatrołap i korytarz.

Przedstawiciele gminy rozważali różne lokalizacje dla tej inwestycji, ale ostatecznie wybrana jest najdogodniejsza, ponieważ przedszkole będzie znajdować się w centrum życia społecznego i gospodarczego gminy. Poza tym Jastrzębia jest miejscem dogodnym komunikacyjnie, dzięki temu dzieci z innych miejscowości będą miały łatwiejszy dojazd niż do innych rozważanych miejsc.

Budowa nowego przedszkola zakończyła się w tym samym roku, w którym została rozpoczęta. Było to o tyle możliwe, że działka, na której powstała ta część budynku jest uzbrojona w przyłącze elektroenergetyczne, wodę z sieci lokalnej, kanalizację sanitarną i deszczową oraz zjazdy z drogi powiatowej. Nie było również potrzeby budowy zaplecza gastronomicznego dla przedszkola, ponieważ kuchnia istniejąca przy szkole w Jastrzębi w pełni zaspokoi potrzeby obu placówek. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jastrzębi posiada też własną kotłownię centralnego ogrzewania zasilaną paliwem ekologicznym, która będzie wykorzystywana również do ogrzania projektowanego przedszkola.

Fotosprawozdanie z budowy (kliknij na zdjęcie by je powiększyć)

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

URZĄD GMINY JASTRZĘBIA

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05
fax: 48 484-05-04
urzad@jastrzebia.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek               8:00 - 16:00
wtorek-piątek              7:00 - 15:00

Rachunek bankowy:

Poludniowo-Mazowiecki BS w Jedlinsku
40 9132 0001 0000 3768 2000 0010