19 maja 2019. imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Czcionka:   A+ A- 
kontrast
bip
Niecodzienny gość w Publicznej Szkole Podstawowej w Lesiowie

 

20 listopada 2013r. zapisał się w szkolnej kronice, jako dzień poświęcony misjom. Przyjechał do nas Wójt Gminy Jastrzębia pan Zdzisław Karaś oraz  gościliśmy w naszej szkole – PSP w Lesiowie im. por. Jana Skrzyszewskiego niezwykłą osobowość – misjonarza z Kamerunu – ojca Petera Kiloh Njong.

            Ojciec Peter należy do Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia, które tworzy w Kościele Rzymskokatolickim rodzinę zakonną, w skład której wchodzą bracia i ojcowie zakonni  mający równe prawa i obowiązki. Ich specyficzna misja polega na służbie człowiekowi, zarówno przez pracę na rzecz chorych jak i wychowanie młodzieży. Do Polski został skierowany przez swoich przełożonych w Kamerunie, by zdobywać wiedzę na temat Kościoła w Europie i pomagać ludziom potrzebującym pomocy  i duchowego wsparcia. W Radomiu ojciec Peter pracuje przy  powstawaniu nowego hospicjum tworzonego z myślą o cierpiących na  chorobę Alzheimera oraz spotyka się w szkołach z dziećmi i młodzieżą, gdzie opowiada o swojej misji. Pierwszą osobą, która nawiązała kontakt z Kościołem w Kamerunie i działającymi tam Synami Niepokalanego Poczęcia był śp. bp Jan Chrapek. To z jego inicjatywy do Radomia zaczęli przyjeżdzać misjonarze z Afryki.

            Spotkanie z misjonarzem Peterem Kiloh Njong trwało ponad 3 godziny. W tym czasie ojciec opowiedział  wszyskim obecnym, o swoim powołaniu i zaangażowaniu w Kamerunie w budowę szkół dla dzieci. Zaprezentował także serię zdjęć z okolic, z których pochodzi i działa jako duchowny. Podczas tej prezentacji opowiedział nam o codziennym życiu ludzi tam żyjących, w tym dzieci. Zwrócił naszą uwagę na fakt, iż w Kamerunie zdecydowana większość mieszkańców to ludzie biedni, a dzieciom uczęszczającym do szkół brakuje podstawowych przyborów szkolnych. Na wszystkie zadawane pytania ojciec Peter odpowiadał z dużym zaangażowaniem i ...po polsku. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentację na temat misji prowadzonych na wszystkich kontynentach Ziemi, która gościom również się podobała.

            Uczniowie i nauczyciele postanowili wesprzeć w nauce kameruńskich uczniów i przygotowali dla nich dar – paczkę z dużą ilością przyborów szkolnych. Oprócz tego uczniowie naszej szkoły napisali do swoich rówieśników z Kamerunu kilka listów, licząc na nawiązanie kontaktu.

            Czas spędzony z misjonarzem upłynął szybko i w bardzo przyjaznej atmosferze. Pozostały nam niezapomniane wrażenia. Liczymy na obecność ojca Petera w grudniu, podczas szkolnych jasełek.

 

URZĄD GMINY JASTRZĘBIA

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05
fax: 48 484-05-04
urzad@jastrzebia.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek               8:00 - 16:00
wtorek-piątek              7:00 - 15:00

Rachunek bankowy:

Poludniowo-Mazowiecki BS w Jedlinsku
40 9132 0001 0000 3768 2000 0010