20 lipca 2019. imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
Czcionka:   A+ A- 
kontrast
bip
Niewidoczne

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

W dniu 20 listopada 2018 r. w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii  uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Chrapka w Jastrzębi obejrzeli spektakl teatralny pt.: „Wyjść poza schemat” poruszający tematykę cyber-agresji. Przeprowadzono kampanię "Smart, to znaczy mądrze! Uzależnienie czy nawyk?", nauczycielom zostały przekazane konspekty aktywnych lekcji wychowawczych.

Cyberuzależnienie to znak naszych czasów. Najprościej można powiedzieć, że cyberuzależnienie polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera, smatfona lub innych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu w sposób, który wyrządza szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń.
W dzisiejszych czasach trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez dostępu do nowoczesnych technologii. Urządzenia te pomagają w komunikacji, ułatwiają naukę, zapewniają rozrywkę oraz usprawniają załatwianie wielu codziennych spraw. Z drugiej strony mogą negatywnie wpływać na życie człowieka, a w szczególności dzieci i młodzieży. Konsekwencją mogą być problemy z nauką i koncentracją, mową, spadkiem aktywności ucznia w zajęciach szkolnych, jak i pozaszkolnych oraz stosowanie różnych form przemocy. Efektem „wirtualnego” trybu życia jest także narastający problem otyłości wśród dzieci i młodzieży. W niektórych przypadkach cyberuzależnienie może nawet prowadzić do depresji oraz prób samobójczych.

Program podejmuje problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej. Uświadamia destrukcyjny wpływ podobnych zachowań na psychikę w procesie dojrzewania młodego człowieka. Pokazuje, jak negatywne skutki wywiera przemoc i zjawisko wykluczenia na kształtowanie osobowości nastolatków. Nawet w sytuacji, gdy  niepożądane zjawiska są postrzegane z pozycji świadka, a nie ofiary.

Program stawia sobie za cel aktywizację młodych widzów i wzbudzenie ich reakcji na przedstawione zjawiska. Wciąga uczniów w przemawiającą do wyobraźni sceniczną historię, stawia w sytuacji analogicznej jak głównego bohatera. Uświadamia, że oni bądź ich bliscy, przyjaciele, mogą stać się celem podobnych karygodnych zachowań. Ukierunkowuje na podjęcie konkretnych działań w celu rozwiązania problemu. Podsuwa gotowe pomysły, ale i  prowokuje do własnej inwencji.

URZĄD GMINY JASTRZĘBIA

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05
fax: 48 484-05-04
urzad@jastrzebia.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek               8:00 - 16:00
wtorek-piątek              7:00 - 15:00

Rachunek bankowy:

Poludniowo-Mazowiecki BS w Jedlinsku
40 9132 0001 0000 3768 2000 0010