14 października 2019. imieniny: Liwii, Bernarda, Kaliksta
Czcionka:   A+ A- 
kontrast
bip
Niewidoczne

Dożynki Gminne - Jastrzębia 2019

W tym roku mieszkańcy gminy Jastrzębia dożynki świętowali 15 września. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 od dziękczynnej mszy świętej w kościele p.w. Zwiastowania NMP w Jastrzębi. Następnie korowód dożynkowy z chlebem niesionym przez starostów dożynek Anetę Ofat i Sylwestra Nowakowskiego z Mąkos Nowych z udziałem dziesięciu grup wieńcowych przemaszerował na teren Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębi.

Na scenę wraz ze starostami dożynek weszli wójt Wojciech Ćwierz i przewodniczący rady gminy Józef Tomalski. Po hymnie państwowym uczestnicy dożynek uczcili minutą ciszy zmarłego radnego gminy Jastrzębia Feliksa Warchoła. Następnie starostowie przekazali wójtowi i przewodniczącemu rady bochen chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów, mówiąc: „dzielcie go mądrze i sprawiedliwie tak, by nikomu go nie zabrakło”. W dalszej części uroczystości wójt, przewodniczący i starostowie zeszli ze sceny i podzielili się chlebem z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami gminy.

Po ceremonii dzielenia się chlebem głos zabrał wójt Wojciech Ćwierz, który złożył życzenia wszystkim rolnikom, dziękując za ich całoroczny trud, wytrwałość w pracy na roli i kultywowanie pięknej tradycji polskiej wsi. Po wystąpieniu wójta odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych i ich ośpiewywanie. Wieńce przygotowali mieszkańcy dziesięciu sołectw: Mąkos Nowych, Bartodziejów, Dąbrowy Kozłowskiej, Gorynia, Jastrzębi, Kozłowa, Lesiowa, Mąkos Starych, Wolskiej Dąbrowy i Owadowa.

Następnie ponownie głos zabrał wójt Wojciech Ćwierz, który przywitał gości dożynek, m.in: Annę Białkowską - Poseł na Sejm RP, Agnieszkę Pasek, Teodozję Bień, Ryszarda Dziurę i Mariana Wikłę – radnych powiatu radomskiego, Dariusza Bulskiego – Wójta Gminy Kowala, Dariusza Chruślaka – Przewodniczącego Rady Gminy Kowala, radnych gminy Jastrzębia, Roberta Dobosza – Przewodniczącego Izby Rolniczej Powiatu Radomskiego, dyrektorów placówek oświatowych, pracowników urzędu gminy Jastrzębia i licznie zgromadzonych mieszkańców gminy. Dożynkowe uroczystości były okazją do uhonorowania wieloletniego sołtysa i radnego z Jastrzębi, Jana Wolaka, który z rąk wójta otrzymał okolicznościową statuetkę.

Po przemówieniach gości na scenie zagościły zespoły ludowe, Raz na Ludowo, Bartodziejaki, Owadowianki, Dąbrowianki oraz panie z Mąkos Starych, a także trzy grupy wokalne spoza naszej gminy: Stępocianki, Biesiada Bierwiecka i Czerwone Korale. Podczas ceremonii dożynkowej oprawę muzyczną zapewniła kapela Zdzisława Kwapińskiego.

Uczestnicy dożynek mogli zwiedzać namioty przygotowane przez mieszkańców. Były to bardzo bogate stoły zastawione pysznym wiejskim jadłem. Stoiska przygotowali mieszkańcy Jastrzębi, Kozłowa, Owadowa, Kolonii Lesiów, Lesiowa, Dąbrowy Kozłowskiej, Dąbrowy Jastrzębskiej, Woli Owadowskiej, Wolskiej Dąbrowy, Mąkos Starych, Mąkos Nowych, Bartodziejów oraz wspólnie Wola Goryńska i Brody. W ocenie komisji konkursowej statuetkę ze „najciekawsze stoisko” otrzymały panie z Mąkos Starych. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Kozłów, a trzecie mieszkańcy wsi Owadów.

Tegorocznym dożynkom towarzyszyła charytatywna akcja dla Kuby Jędrzejowskiego, piętnastolatka z naszej gminy, który ma mózgowe porażenie dziecięce. Zebrane środki pomogą w koniecznej, kosztownej rehabilitacji.

Podczas dożynek publiczność mogła zwiedzać stoiska instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa. Prezentowały się m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego. Już tradycyjnie ciekawą prezentację przygotował Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku, który zorganizował konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Bank SGB w Poznaniu. W licznych konkursach można było wziąć udział również na stoisku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. Uczestnicy dożynek mogli podziwiać sprawność naszych druhów z OSP w Jastrzębi, którzy przeprowadzili widowiskowy pokaz ratownictwa drogowego.

Swoje stoisko przygotował także klub piłkarski Akcja Jastrzębia, którego zawodnicy rozegrali w dniu dożynek swój ligowy mecz z Polonią Iłża. W dniu dożynek w Jastrzębi prowadzona była również zbiórka krwi i bezpłatne badania mammograficzne. Na najmłodszych w czasie dożynek czekały bezpłatne atrakcje, m.in. dmuchane zjeżdżalnie i program animacji grupy pana Guzika.

Po uroczystościach wieńcowych i występach zespołów ludowych na scenie pojawił się znany parodysta Stan Tutaj, a po nim największa gwiazda tegorocznych dożynek zespół Mejk. Duże wrażenie na publiczności wywarł pokaz Zumby w wykonaniu grupy tanecznej z Lesiowa, występującej pod kierunkiem Teresy Walerczak. W wieczornej części imprezy na scenie wystąpiły zespoły Jagoda i Brylant oraz NONSTOP, a na zakończenie zagrała grupa Vegas. 

Dożynki gminne w Jastrzębi były współfinasowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz współorganizowane wraz z Samorządem Województwa Mazowieckiego. 

Wszystkim uczestnikom tegorocznego święta plonów serdecznie dziękujemy.

URZĄD GMINY JASTRZĘBIA

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05
fax: 48 484-05-04
urzad@jastrzebia.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek               8:00 - 16:00
wtorek-piątek              7:00 - 15:00

Rachunek bankowy:

Poludniowo-Mazowiecki BS w Jedlinsku
40 9132 0001 0000 3768 2000 0010